FABRİKA ve EKİBİMİZ

Fabrikamız Kıbrıs’ta Mesarya Ovası’nın küçük bir köyü olan ve markamıza ismini veren Meriç Köyü’nde bulunmaktadır. 3.500 m2 kapalı alan ve günlük 100.000 litre süt işleme kapasitesi ile Kuzey Kıbrıs’ın en büyük peynir ve hellim üretim tesislerinden biri konumundadır. Fabrikamızda yılda 2.500 ton hellim ve 750 ton kaşar ve mozzarella üretilmektedir. 

Lezzet, kalite ve hijyenin ön planda tutulduğu peynir üretim hatlarımızda günümüzün son teknolojileri kullanılmaktadır. Üretim tesisimizin bir parçasını da iç laboratuvarımız oluşturmaktadır. Laboratuvarımızın kalite ve hijyeni alanında yetkin gıda mühendislerimiz tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir. 

Üretim hattımızda üç adet gıda mühendisimizle birlikte toplam 60 personel görev yapmaktadır. 10 kişilik teknik ekibimiz ailemizin bir parçası olarak görülmektedir; en yeni arkadaşımız 5 yıldır bizimledir. Satış, pazarlama, ihracat ve muhasebe gibi kendi alanında uzman diğer personellerimizle birlikte şirketimizde toplam 80 kişi çalışmaktadır.